Познатите роботи се превърнаха в част от ежедневието ни – от кафемашината, която всяка сутрин пуска обичаното ароматно кафе по таймер, през смарт прахосмукачките, които са като втори домашен любимец. Та чак до роботи сервитьори в някои ресторанти по света. Технологията отбеляза напредък, след като група от учени
„съживиха“ 3D принтирана роботизирана ръка,
която може да хваща различни предмети, движейки само китката си. Разработката е на екип от учени от Университета в Кеймбридж. Повече от
1 200 теста на механизираната ръка,
които включват различни обекти (като например мишка за компютър и праскова), доказват тънкостите на технологията, с която е снабдена. Учените имплантират в ръката
сензори, с които тя може да усеща какво точно пипа.
Д-р Томас Джордж-Турутел, бивш лектор в Университета в Кеймбридж, споделя: „Сензорите, които са нещо като кожата на робота, измерват налягането, което се прилага върху обекта.“, споделят от BBC.
„Не можем да кажем точно каква информация получава роботът, но теоретично може да прецени къде обектът е бил хванат и с каква сила.“
Фумия Ийда, професор по роботика в катедрата по инженерство на университета в Кеймбридж, казва: „Голямото предимство на този дизайн е обхватът на движение, който можем да постигнем, без да използваме никакви задвижващи механизми.
Искаме да опростим ръката колкото е възможно повече.
Можем да получим много добра информация и висока степен на контрол без никакви задвижващи механизми. Когато ги добавим, ще получим по-сложно поведение в по-ефективен пакет.“
Екипът, разработил ръката, подчертава, че хората сме наясно каква сила да приложим, когато хванем едно яйце, например.
Роботите обаче поне до този момент, не разполагаха с това знание
и за тях това беше предизвикателство. Ако роботът стисне по-силно от необходимото, яйцето ще се счупи, но ако не вложи достатъчно сила, то със сигурност ще го изпусне.
Роботизираната ръка е успяла да хване 11 от 14 предмета.