Щраусът е една от най-древните и големи птици в света, която обаче не лети. Тя е приспособена към живот в пустинни и полупустинни области, но се оказва, че може да живее и на територията на България. Това открива Елмира Димитрова, която създава ферма за черни африкански щрауси. Мястото, на което можете да се срещнете с тези интересни животни, е Ферма за Щрауси в град Долна баня.
Историята сочи, че антрополози намират на устието на река Нигер скелет на черен африкански щраус, което доказва
съществуването му още преди 12 милиона години.
Яйцето на щрауса е изключително голямо и с много дебела черупка. Дори да го изпуснете, може би няма да го счупите. Ще ви трябва бор машина, за да си спретнете един омлет. Не само един обаче – ще можете да направите около 20 омлета, защото едно щраусово яйце се равнява на 35 кокоши. Самият жълтък като текстура е по-маслен и по-наситен. А всяка женска снася едно яйце на три дни.
Щраусът има цветно зрение. Може да вижда на периметър 360 градуса, има чревен тракт повече от 40 метра. Кракът им наподобява динозавърския. Имат много силно развит слух и зрение.
Тези интересни птици
развиват скорост до 70 км/час.
Хубаво е да не сте на пътя на разярен щраус. Обикновено мъжкият може да се ядоса от страх. Това се случва, когато чувства застрашаване към себе си или към женската. Тогава опъва врата си и започва да тича паникьосано. Ако ви ритне, е почти невъзможно да оцелеете. Но за да се стигне до там, трябва много да го ядосате.
Щраусите са и много учтиви и любознателни птици. Ако ги посетите, облечени в яркояжълто, цикламено или оранжево, те със сигурност
биха ви прегърнали и клъвнали,
но ще бъде от любов. Ако пък носите красиви накити и лъскави предмети, птицата може да реши да ги прибере на сигурно място в стомаха си.
Чували ли сте за танц на любовта?
Мъжкият щраус определено знае как да впечатли женския представител на този вид. Сексуалността на тези птици е много силно развита и те доста често се чифтосват и то не с цел оплождане, а просто за забавление. До 18 пъти на ден щраусите могат да се отдават на удоволствие.
Откъде идва изразът
„заравяш си главата в пясъка като щраус“?
Този фразеологизъм ние хората тълкуваме като страх или чувство за вина, но истината е, че щраусът може да постъпи така само ако търси вода.
В Долна баня можете да се срещнете и с други щраусови птици, известни като нандута и емута. Освен да видите, погалите, нахраните, прегърнете три метровите птици, ще можете да вкусите и вкусните щраусови омлети, както и специален десерт – крем карамел.
Фермата „Щраусово забавление” се намира на 70 км. от София , на 2 км. от град Долна Баня по пътя за Пчелински Бани и на 20 км. от Боровец. Струва си да се срещнете с щраус.