Пътешествие из творчеството на Пабло Пикасо предага цял етаж в „Каса Ботинес“ в Леон. Архитектурното творение на каталунеца Антонио Гауди участва в събитията, с които Испания и Франция почитат Пикасо – 50 години след неговата смърт.
„Всеки ден споделяме ежедневието си чрез снимки. Социалните медии ни позволяват да видим какво яде някой, какво прави, с кого е, какви са хобитата му, кои са приятелите или партньорите му, къде е на почивка… Нещо, което Пабло Пикасо е предвидил преди повече от век и което е показано чрез негови гравюри“, казва кураторката Мариса Орупеса.
Изложбата, посветена на Пикасо и неговото творчество в Леон, е озаглавена„Изкуство и интимност“.
Тя продължава до 14 май и е част от множеството чествания, инициативи, изложби и конференции из Европа.
Вторият етаж на „Каса Ботинес“ показва творчеството на Пабло Пикасо чрез три серии. Личният живот на художника от Малага е оголен, разкривайки близкия му и интимен контакт с публиката.
Серията „Venti pochoirs originali“ показва някои от неговите страсти, семейство, партньори, животни…
Поредицата е публикувана през 1955 г. Тя се състои от 20 творби на Пабло Пикасо – от пристигането му в Париж в началото на 20 век до 50-те години на миналия век.
Това е съществен период от творческата му кариера. Издадена е само в 200 екземпляра.
Печатната техника „pochoir“ е идеална за тези творби на Пикасо, тъй като позволява наслагване и промяна на перспективите. Нещо, което е от съществено значение за представяне на творбите му от течението на кубизма.
Отношенията на Пикасо с други художници и видни личности раждат нови теми за творчество. Художникът
умее да попива света, създаден от други майстори, за да утолява жаждата си за творчество.
И обратно – много са творците, пили от изобилството на творческия поток на гения от Малага.
Например, любовта му към литературата личи в „Les Cavaliers d’Ombre“ и „The Burial of the Count of Orgaz“. Двете серии придружават текстове на френската писателка Женевиев Лапорт и испанския драматург Рафаел Алберти.
Както обикновено се случва в изкуството,
жените са неразделна част от живота и изразните средства на Пикасо.
Любовта го съпътства от началото до последния му дъх.
В неговия случай музите или моделите обикновено са му партньорки, което задълбочава усещането за воайорство, което зрителят изпитва, когато застане пред творбите му.
Лапорт и Пикасо се запознават, когато тя е тийнейджърка и го интервюира за училищния вестник. В продължение на няколко години са приятели, докато не започват любовна връзка през 50-те години.
Всеки от текстовете на Лапорт е илюстриран от художника. Това не е единственият случай, в който творбите им се обединяват. Години по-късно идва поредицата „Le soleil ébloui“, която съдържа текстове на Лапорт и 12 рисунки и колаж на Пикасо.
Пикасо говори за тези рисунки като за „любовни писма“.
Докато стиховете на Лапорт засягат теми, които доближават до любовта ѝ към природата.
Представеният в „Каса Ботинес“ набор от творби показва големите технически способности на художника в областта на графиката.
Поглед към твореца, изпреварил времето си.
Човекът, който знае как да преведе зрителя чрез творбите на своето ежедневие, на своята среда и жизнените си проблеми.
Фотокредит водеща и последна снимки: Museo Casa Botines Gaudí