Спомняте ли си портрета на Паисий Хилендарски в директорския кабинет на другаря Цончев от филма „Вчера“? Голямата картина, пред която покойният Георги Русев изрича репликата „Tи мoйтo „вчepa“, нямa дa гo бapaш!“ и гони от стаята инспектора, в чийто образ е Красимир Ранков.
Филмът на режисьора Иван Андонов, по сценарий на Владо Даверов, заснет в края на 80-те години на миналия век, буни духовете за времето си, а повече от 30 години още вълнува.
Всеки май месец абитуриенти танцуват прегърнати под звуците на „Клетва“, а реплики като
„Caмo oт дoбъp пpиятeл cтaвa ĸaчecтвeн пpeдaтeл!“, „Bчepa мoжe, днec – нe мoжe!“ и „E ceгa вeчe щe ce изĸлючвaмe!“
или „He cъм ĸaзвaл, нo пaĸ пoвтapям.“, бележат част от историята на родното кино или са част от ежедневните ни разговори.
Каква е историята на портрета на Паисий, за който споменахме в началото? Тази картина осигурява
първата работа в истинското кино за аниматора и режисьор Теодор Ушев, чийто игрален филм „Ф 1.618“ днес е селектиран на фестивали по цял свят.
Годината е 1986 Георги Стайков, Христо Шопов, София Кузова, Светла Тодорова, Чочо Попйорданов са строени в двора на Художествената гимназия за сценични кадри в Пловдив.
Иван Андонов снима масовка
в двора на гимназията, където ученици са Тео Ушев и Галя Лардева. В един момент актьори и статисти вдигат поглед и виждат разкривен транспарант, на който с червени букви пише: „За 5 лева маймуни“.
Масовката отива на кино, съсипалите я получават „доза щастие“, а Иван Андонов и екипът зад камера виждат потенциал!
Приятелите от училище Тео и Галя си спомнят случката и я разказват в
документалния филм за аниматора „Невидими връзки“.
Очевидно Иван Андонов не е изгонил нито Тео, нито някой друг от възпитаниците на гимназията, въпреки опитите им да пратят снимките „на кино“.
Така „Вчера“ се явява и възможност.
„Тогава не само, че ни изтърпяха, а ни дадоха да работим за филма и да рисуваме.
Това беше първата ми работа като сет дизайнер“, споделя Теодор Ушев
в документалната лента, която режисьорът Борислав Колев прави за аниматора.
За съжаление, портретът не е запазен като декор. Но пък е чудесен пример за това, че
всеки предмет е история.
„Всеки предмет носи някакъв спомен“ – добавя Тео Ушев в „Невидими връзки“ , който бе показан на Филмовия фестивал в Шербрук и влезе в селекцията на Националния фестивал на българското кино – Награди на СБФД „Васил Гендов“.
Ако след прочетеното, изпитвате желание да си припомните революцията на младите във „Вчера“, може да го направите чрез стрийминг платформата за изкуство и кино
7arts.bg – „Вчера“ е наличен за гледане в удобството на дома и на всяко устройство, което ви е под ръка.
В страницата си режисьорът Борислав Колев споделя информация за всяка предстояща прожекция на филма „Теодор Ушев: Невидими връзки“.
Тео Ушев попада в селекцията на кинофеста в Москва на рождения си ден