Голямата награда на Международния филмов фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024 за най-добър филм се присъжда на копродукцията от Грузия, Франция и България
„Гражданинът светец“ на режисьора Тинатин Кайришвили,
който е автор и на сценария. Това стана ясно на официалната пресконференция на международното жури в последния ден на кинофорума.
„Според мен този филм е изключително добър и артистичен. Той е истински арт хаус, направен в традициите на доброто старо грузинско кино.
Филмът е заснет по умопомрачително добър начин
в черно-бяло от нашия оператор Крум Родригес, който има българо-аржентински корени“, каза председателят на журито Геновева Димитрова.
Наградата „Златната липа“ 2024 за най-добра женска роля получава актрисата Ели Скорчева за ролята ѝ на пенсионирана учителка, която попада в клопката на телефонна измама във филма на Стефан Командарев „Уроците на Блага“.
Наградата за най-добра мъжка роля спечели Янис Фриш, изпълнил главната роля във филма „Стиснати юмруци“ на режисьора Вивиан Гофе от Белгия. Наградата му се присъжда
за проявения ярък талант
и постижението да просветли мрачната тематика.
Филмът „Стиснати юмруци“ донесе награда „Златна липа“ и за неговия режисьор – Вивиан Гофе. В мотивите си журито посочва професионалния и разтърсващ подход към човешкото в най-мрачната му форма и за начина, по който режисьорът е противопоставил надеждата на тъмнината.
Наградата на публиката,
която се присъжда за първи път,
отива при „Уроците на Блага“ на Стефан Командарев. Тя беше определена чрез гласуване с талони от посетителите на прожекциите.
Наградата на Съюза на българските филмови дейци се присъжда на филма „Изгубена държава“ от Сърбия, Франция, Люксембург, Хърватия.
Директорът и създател на фестивала „Златната липа“ Магдалена Ралчева посочи, че
програмата тази година е била изключително наситена
и е преминала при голям интерес и пълни зали. Над 10 от филмите бяха представени преди и след прожекциите от техните автори, които оставаха, за да разговарят със зрителите и да отговарят на техните въпроси. „Това е традиция, която фестивалът ще запази и занапред“, обеща Ралчева.