„Оскар и розовата дама“ нищят човешките страдания

Снимка: Борис Урумов

„Оскар и розовата дама“ нищят човешките страдания

Снимка: Борис Урумов
Сподели

Един ден, докато все още е студент по философия, Ерик-Еманюел Шмит усеща, че може би е загубил посоката, в която трябва да върви. Сърцето на младия човек се изпълва с ужас, но след миг той усеща до себе си присъствие. Присъствие, което ще промени живота му завинаги. Това е момент, който преобразява съдбата му и го кара да насочи търсенията си във флуидните сфери на духовното и литературата. В „Оскар и розовата дама“ авторът поставя един от най-значимите въпроси, който всеки един от нас в някакъв момент задава:

„Ако Бог съществуваше, то защо тогава страдаме?“

В случая тази мисъл идва в живота на едно болно 10-годишно момче. Може ли Господ да помогне? Това е, което малкият Оскар се пита. Отговорът ще намери в писмата, които съчинява в търсене на връзка с надеждата. В тях разказва за вълшебната старица, която всеки ден го навестява – някогашното страшилище на ринга – кечистката Розовата дама! А също и за най-красивото момиче в болницата – Пеги Блу.

Както децата пишат писма на Дядо Коледа, тук Оскар пише до неизвестния адрес в отвъдното. За да открие, че любовта е единственият дар, който може да помогне на човек да намери своя път.

Ерик-Еманюел Шмит е роден на 28 март 1960 г. в Сент-Фуа-ле-Лион, Франция.

Дебютната му пиеса е „Жените срещу Дон Жуан“ (1991), но

пробивът му в театъра става с втората му пиеса

„Посетителят“ (1994). Следват множество успешни заглавия като „Енигматични вариации“ (1996), „Развратникът“ (1997), „Миларепа“ (1997), „Фредерик или Булевардът на престъпниците“ (1998) и „Хотел между тоя и оня свят“ (1999).

Освен като драматург, писателят е известен и с редица успешни романи. Първият от тях – „Сектата на егоистите“ (1994), получава награда „Д`Артоа“ за най-добър дебют.

Световните религии играят важна роля в произведенията на писателя. „Оскар и розовата дама“ (2002) е книгата му, посветена на християнството. Заедно с „Господин Ибрахим и цветята на Корана“ (1999) е сред най-широко четените негови произведения.

Творбите на писателя са преведени на повече от 40 езика и са публикувани и играни в повече от 50 страни по света.

Актуално

Избрано за вас