Търсене
Close this search box.

RADAR фестивал събира музиканти и визуални артисти от 4 държави в София

RADAR фестивал събира музиканти и визуални артисти от 4 държави в София

Сподели

RADAR Festival Beyond Music ще представи своето първо сателитно издание на 25 и 26 март в Sofia Live Club. На сцената ще излязат музиканти и визуални артисти от 4 държави.

Създаден през 2013 г. във Варна,

форумът продължава вече 10 години да улавя пресечните точки

между различните музикални жанрове и тенденции, както и между музиката и различни форми на изкуство – театър, танц, поезия, визуални изкуства, нови технологии.

На сцената на клуба в подлеза на НДК  11 музиканти и визуални артисти от България, Великобритания, Германия и Франция ще представят общо шест концерта.

фотокредит: Studio Otaika
Софийското издание на фестивала започва с Йенс Дюпе – барабани, пиано и електроника

Артистът е добре познат на варненската публика, а в София се завръща със своя нов проект „EGO-D“. Творческото усещане на барабаниста Йенс Дюпе композира и създава звукови пейзажи на живо и едновременно на барабани, пиано и синтезатор. Йенс е определян като “един от най-иновативните представители на импровизираната музика в Германия” според Jazzzeitung. Той непрекъснато създава нови проекти и мултидисциплинарни артистични срещи. През 2019 г. получава наградата WDR Jazz Prize. През 2018 г. албумът му “Dancing Beauty” е номиниран за ECHO (най-добър национален перкусионист).

Димитър Бодуров – пиано и електроника • Иван Шопов – електроника

В 21:30 часа започва Transcendence или Пренасяне – следващата глава от съвместните музикални изследвания на електронния продуцент Иван Шопов и джаз пианиста и композитор Димитър Бодуров. Вторият албум на дуото излиза през март и съдържа шест дълги и дълбоко потапящи композиции, които ни пренасят в непознато пространство на джазови импровизации, неокласически минимализъм и даун-темпо електроника.

Специално за албума, Венелина и Андрей Катански от студио micronavt

създават видеа заснети под микроскоп,

които представляват импровизации с химични вещества за кристализация и техники за модификация на светлината. Резултатът е неземни картини, които резонират с емоцията и динамиката на музиката и допълват това аудио-визуално преживяване.

Стефан Христов a.k.a. Mr. Smiff – звук • Анна Бачева – визуализации в реално време

Последното участие в първата фестивална вечер е за CHROMATIC COÏNCIDENCES. Това е последният проект на Студио Отайка, които потапят  публиката в необикновено творение. Въз основа на зависимостите образ-звук, музикални аналогии и визуални съвпадения, те изграждат полупредвидима вселена, в която интензивно живее разширеното въображение на цифровото. Потъвайки в случайността, артистите се стремят да управляват внезапно появяващото се и да намерят в него завладяващи форми, модели и композиции. Всяко представление е уникално и ни позволява да открием изкуството им в непрекъсната еволюция.

Втората фестивална вечер започва с MULTIVERSE. Иво Нийм – пиано • Джим Харт – барабани

В последните 15 години двамата музиканти, Иво Нийм и Джим Харт са изградили впечатляващи имена и репутация на едни от най-изобретателните и иновативни инструменталисти на  своето поколение в Европа. Проектът Multiverse, издаден от прогресивния английски джаз лейбъл Edition Records, документира това сътрудничество, постигнато с голям стил, яркост и динамика. Продуциран от Мат Калвърт, музиката съчетава богат свят на джаз, груув и електроника с привличащи вниманието и смели електронни текстури. Първоначално създадено като акустично дуо, което се фокусира върху плавното взаимодействие между инструментите (пиано и саксофон за Иво и вибрации и барабани за Джим), от самото начало вдъхновението им нямаше граници.

Katya Muha – вокали • Raya Baya – тромпет и електроника

Desperate Daughters са алтернативно електронно дуо, създадено през 2019 г. от певицата Katya Muha и тромпетистката и продуцент Raya Baya. Катя е участвала в даркуейв проекти, като паралелно се занимава с класическа музика. Рая има богат опит в разнообразни стилове и формации – от етно през джаз до електронни проекти. Групата работи дистанционно между София и Амстердам. През 2021 г. Desperate Daughters са сред победителите в конкурса Music Elevator за нови български групи. Имат шест издадени сингъла, а скоро ще излезе дебютният им албум Analogue Girls. Desperate Daughters черпят вдъхновение от разнообразни жанрове като джаз, водевил и електронна музика.

Kliment Dichev – електроника • Филип Якобсон – Zurdoid – визуализации в реално време

Климент Дичев е повече от десетилетие на сцената, представяйки различни електронни жанрове: прогресив, пситранс, техно, ембиънт, idm, дръменбейс. Основният му проект е представен ексклузивно отZenon records – уникална смесица от техно и прогресив в дълбока атмосферна рамка, подчертана със солидни груувъри. Той е разтърсил дансинга на почти всеки голям транс фестивал, на всичките шест континента.

Филип Якобсон – Zurdoidе базиран в София, интердисциплинарен артист от Швеция, експериментиращ в сферата на скулптурата, дърводелството и генеративното изкуство. Неговите творби са вдъхновени главно от органичните текстури, хаосът и математическите форми в природата и всичко заобикалящо ни.
Билети могат да бъдат купени онлайн през официалния сайт на фестивала. Гостите на сателитното издание на RADAR 10 ще имат възможност да избират между еднодневни билети и билети за целия фестивал.

Последвайте ни в:

Актуално

Ямбол остава без театрален салон до пълното му ремонтиране
Ники Минаж отхвърли съдебно дело за нападение, подадено от бивш служител
10 рецепти, вдъхновени от популярни филми, които да изпробвате вкъщи
Сбогувайте се с The Weeknd и бъдете готови за Ейбъл Тесфайе
„Терапията“ ще хипнотизира българските зрители от 7-ми февруари в кината
Продават къщата от „Обувките на Сатаната“. На собственичката и писнало от нахални фенове

Избрано за вас