Продадоха картина на Густав Климт със спорна собственост за 30 млн. евро

Снимка: thetimes.co.uk

Продадоха картина на Густав Климт със спорна собственост за 30 млн. евро

Снимка: thetimes.co.uk
Сподели

Незавършената късна творба на Густав КлимтПортрет на госпожица Лизер“, беше продадена на търг във виенската аукционна къща „Им Кински“ за 30 млн. евро. Заедно с допълнителните разходи творбата сменя собственика си за сумата от общо 35 млн. евро. Това е нов рекорд за аукционната къща, организирала наддаването, както и за аукцион, проведен в Австрия.

Търгът събуди световен медиен интерес, тъй като картините на Климт през последните години са продавани на доста високи цени. Специалистите очакваха, че цената на „Портрет на госпожица Лизер“ ще надхвърли сумата от 70 млн. евро.

Аукционерът Михаел Ковачек започна наддаването от 28 млн. евро, но получи само три оферти. Печелившото предложение дойде от бившата служителка на „Сотбис“ Пати Уонг, която ръководи консултантска фирма за азиатски колекционери.

Управляващият директор на тръжната къща „Им Кински“ Ернст Плойл каза, че  е действала от името на х

онконгската предприемачка Розалин Вонг

и нейната компания „Хоум арт“, Фирмата е осъществила някои от най-впечатляващите покупки на произведения на Густав Климт в последните години.

Досегашните собственици на творбата я наследяват от далечни роднини преди около две години. Преди това „Портрет на госпожица Лизер“ се предава на няколко поколения, съобщават от аукционната къща „Им Кински“.

Предполага се, че творбата е била показана пред публика на изложба във Виена през 1925 г. Между 1925 г. и 60-те години на миналия век

съдбата ѝ е неизвестна –

както и местонахождението ѝ по време на националсоциализма. Тогава семейство Лизер е преследвано заради еврейския си произход. Според аукционната къща след интензивно проучване няма доказателства, че картината е била конфискувана по това време. „От друга страна не са открити и доказателства, че не е била заграбена между 1938 и 1945 г.“, допълват оттам.

Заради неясноти около произхода на картината

приходите трябва да бъдат разделени между няколко възможни законни наследници

въз основа на споразумение в съответствие с т.нар. „Вашингтонски принципи“, пише БТА.

Според  „Им Кински“ това е и причината произведението, което предизвика световна сензация, да не бъде продадено на търг в Лондон или Ню Йорк. Значително по-малката виенска тръжна къща има не само дългогодишен опит с творби на Густав Климт, но и в работата по случаи на заграбено изкуство.

„Разбира се, ние сме много щастливи от резултата, но не сме особено изненадани, тъй като той е в съответствие с международните стандарти“, заяви Клаудия Мьорт-Гасер, експерт на аукционната къща, отговарящ за произведенията на Густав Климт.

Актуално

Избрано за вас