„Навални“ донесе БАФТА на Христо Грозев

„Навални“ донесе БАФТА на Христо Грозев

Сподели

Христо Грозев не отиде на БАФТА, но БАФТА отиде при него. „Навални“ – кино разказът за руския дисидент Алексей Навални, получи наградата за най-добър документален филм на церемонията  в Лондон. Българският разследващ журналист е сред създателите на лентата и

не бе допуснат да присъства

на церемонията със семейството си. Покрай сериозната полемика, която лентата предизвика в Русия, британската полиция отчете Грозев като потенциална заплаха за сигурността.

„Разбирам нуждата от обществена сигурност (въпреки че не виждам как моят син или дъщеря в тийнейджърска възраст представляват опасност за обществото). Но моменти като този показват нарастваща опасност за независимите журналисти по целия свят“, коментира рестрикцията на достъп в Twitter Грозев.

Той добави, че „тези опасности не произтичат само от диктатори-убийци, но и от това,

че гласовете на журналистите са заглушени

– вместо да се усилват – от цивилизования свят, на който се опитват да служат“. В допълнение към ситуацията CNN поиска отговор по въпроса от лондонската полиция и вътрешното министерство на Обединеното кралство.

Българският журналист е сред сътрудниците и една от най-важните фигури във филма на Даниел Рор, тъй като център на сюжета е

разследването на Грозев за натравянето на Навални

Копродукцията на CNN Films и HBO проследява работата на българина, на негови колеги, журналисти от CNN и екипа на Алексей Навални по разкриването на заговора към руския опозиционен политик през 2020 г.

Ден преди церемонията Христо Грозев, който след филма бе принуден да напусне и Австрия заради заплахи за сигурността, разкри, че

руското разузнаване се е опитало да получи личните му данни

Заплахата му е съобщена от разузнавателни източници, след което той е отменил завръщането си от САЩ във Виена.

През есента на 2022 г. руското вътрешно министерство обяви, че журналистът е в списъка на издирваните лица от Руската федерация. Той е обвинен и в предполагаемо участие в опит за отвличане на руски самолети от украински шпиони. „Нямам представа на какво основание

Кремъл ме е поставил в своя „списък за издирване“,

така че не мога да дам никакви коментари в момента.“, съобщава Грозев в публикация в Twitter миналата седмица. „В известен смисъл това няма значение – от години те дават да се разбере, че се страхуват от нашата работа и не биха се спрели пред нищо, за да я накарат да изчезне.“

От началото на руската инвазия в Украйна преди година

Грозев използва цифрови инструменти с отворен код,

за да документира твърдения за военни престъпления и други зверства.

След петмесечен престой в Германия, възстановявайки се от отравянето с Новичок, Алексей Навални се завръща в Москва през 2021 г., където незабавно беше арестуван за нарушаване на пробационни срокове. През март 2022 г. опозиционерът е осъден на девет години затвор по обвинения в измама, които според него са политически мотивирани.

Актуално

Избрано за вас