Теодосий Спасов и Борислав Йоцов завладяват Бургас

Теодосий Спасов и Борислав Йоцов завладяват Бургас

Сподели

Завладяващ концерт спектакъл ще поднесат на бургаската публика Теодосий Спасов – кавал, и Борислав Йоцов – кларинет. Двамата изключителни музиканти ще бъдат солисти на оркестъра на Държавната опера в Бургас на 2 ноември от 19 ч. в залата на Бургаската опера. Присъстващите ще станат съпричастни на събитие от най-висока естетико-художествена класа. Ще прозвучат мелодии в изискани и въздействащи аранжименти, носещи послания, закодирани в родовата памет. Те ще заживеят свой автономен живот и ще преминат като музикална дъга у присъстващите, вливайки в нова емоционална тоналност своята нежна сила.

Двамата виртуозни инструменталисти ще сътворят

вълнуващ сценичен диалог

чрез неподражаемия със своето въздействие език на музиката. Концертната програма включва: „Три симфонични картини” от Ангел Заберски, „Концертино за кавал и кларинет“ от Христо Йоцов и Концерт за кавал и кларинет от Теодосий Спасов. Зад диригентския пулт застава Борислав Йоцов. Концертмайстор ще бъде Ваня Златева.

Очаква се в залата на Бургаската опера да се получи пълен синхрон между идейната концепция на композициите и тяхната брилянтна интерпретация. Така публиката ще има възможност да изпита вълнение от срещата с бутиковото изкуство.

Неоспорим и всепризнат факт е, че музиката България има световни таланти.

Присъстващите в залата на Операта на 2 ноември ще се почувстват част от световната музикална култура с роден привкус и усещане за непреходност. Билети за събитието можете да закупите от касата на Операта, тук или тук.

Теодосий Спасов кавалджията на света

Tеодосий Спасов е музикант с огромен кръг почитатели по цял свят. Той е роден на 4 март 1961 година в  Исперих. Завършил е Средно музикално училище „Филип Кутев” в Котел и Академията за музикално и танцово изкуство в  Пловдив. Познаваме го като виртуозен изпълнител на кавал, който може да изсвири стилно всяка народна мелодия. Още по-известен е със своите оригинални идеи, събиращи музиканти от различни жанрове.

Той беше

първият, който започна да свири джаз на кавал,

а смесването на народна музика с елементи от джаз и класика са в основата на почти всички авторски пиеси на Теодосий. Виртуозът разработва свой собствен, уникален стил на свирене. Неговите изпълнения са необикновен синтез между традиционен фолклор, джаз, класическа музика. В последните години композира филмова и театрална музика и творби за симфоничен оркестър и кавал. Има издадени над 38 компактдиска със солови изпълнения и с различни музикални състави.

Теодосий Спасов
Теодосий Спасов / Фото кредит: Държавна опера Бургас

Свири с фолклорни, джазови и класически оркестри и състави, с именити български и чужди музиканти, между които Музикалните състави на Българското Национално Радио, Хор „Мистерията на българските гласове” , Ансамбъл „Филип Кутев”, Иво Папазов, Георги Янев, Петър Ралчев, Милчо Левиев, Йълдъз Ибрахимова, Симеон Щерев, Веселин Николов, Петър Петров, Анатоли Вапиров, „Акустична версия”, групата на индийския перкусионист Трилок Гурту, Раби-Абу Халил, Глен Велез, Дейв Лийбман, Глен Мур, Мино Синелу, Пол Макендлез, Били Кобъм, Марк Джонсън, Казуми Ватанабе, Брус Дикинсън.

Три години свири в световно известното ирландско музикално-танцово шоу ”Riverdance”. Заедно с диригента Кристиян Ярви, китаристите Влатко Стефановски и Мирослав Тадич в проекта „Балканска треска“. През 1995 списание “Нюзуик” го нарежда между

най-талантливите музиканти от Източна Европа.

В рубриката “най-доброто от Изтока” е отбелязано: “Спасов не просто оцелява в посткомунистическата културна пустош – той създава нов музикален жанр.”

Освен концертните си изяви, той участва в записи за филми, театрални спектакли. Работи с имена, като Енио Мориконе, Карло Селиото. Носител на много отличия и награди, сред които наградата на Международната академия за изкуства в Париж (1996), “Музикант на годината” (1997 и 2002), Статуетката на Аполон Токсофорос, за дългогодишното му ярко присъствие в българския музикален живот и успехите му на световните сцени (2001). Награда за филмова музика на Националния филмов център (2007 и 2016), Наградата за принос в Българската култура „Добри Чинтулов” (2009).

През ( 2011) получава

най-високото отличие

на Министерството на културата “Златен век”. Наградата е за големия му принос в развитието и популяризирането на българската култура и традиционен фолклор. Той получава още орден “Кирил и Методий – първа степен с огърлие” за изключителният принос към българската култура (2013).  Списъкът с отличията му се допълва и от почетното звание “Доктор хонорис кауза” на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство – Пловдив (2014).

Спасов е награден и със „Златно перо” от Класик ФМ и галерия „Макта” за изключителния принос към българската култура и изкуство“, „Артист на ЮНЕСКО за мир“ (2015), Наградата „Кристална лира“ от Съюза на българските музикални и танцови дейци (2015), Наградата за театрална музика “Маестро Димитър Вълчев” (2018), „Награда на София“ за

изключителен принос към изкуството на музиката и киното (2021).

Носител е и на театрална награда за музика “Аскеер” (2021), “Икар” на Съюза на българските артисти в категорията “Съвременна българска музика” (2022).

Борислав Йоцов – диригент на концерта

Роден е през 1966 в семейство на известни наши музиканти. Завършва Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров” в класа по кларинет на проф. Сава Димитров. По-късно пециализира в Националната консерватория в Париж при Мишел Ариньон и в Университета „Дюкейн” в Питсбърг, САЩ при Марк Нучо. Печелил е първи награди в няколко национални конкурса в България и четвърта награда на конкурса „Принц Филип“ в Брюксел. Той е доцент в Националната музикална академия ”Проф. Панчо Владигеров”.

Преподавател е и в Националното музикално училище ”Любомир Пипков” в София. Имал е десетки солови рецитали и е бил солист на всички симфонични оркестри в България. Концертира в Европа, Америка, Япония, Нова Зеландия. Репертоарът му обхваща разнообразен кръг творби за кларинет и пиано и кларинет и оркестър, много от които изпълнява и записва за първи път в България.

През 2004 е избран за

”Музикант на годината”

на предаването Allegro Vivace на БНР. През 2005 става носител на „Кристална лира” на СМТДБ като „Инструменталист на годината”. Той е основател на клуб „Студио 5”. Представител е и на Международната организация на кларинетистите /ICA/ за България. Завършил е и дирижиране в класа на маестро Найден Тодоров в Нов български университет. В периода 2019-21 г. е артистичен директор на Нов Симфоничен Оркестър.

Фото кредит: Държавна опера – Бургас

Актуално

Избрано за вас