Доротея от 6 клас към Вим Вендерс: Как така “Париж, щата Тексас” е толкова съвременен

Доротея от 6 клас към Вим Вендерс: Как така “Париж, щата Тексас” е толкова съвременен

Сподели

Деца от две български училища се срещнаха лично с германския режисьор Вим Вендерс по време на годишния фестивал „Киното е наше!“ (“A nous le cinema!”) във Висбаден.

Учениците от ОбУ „Неофит Рилски“ в село Дерманци и от столичното 81-о „Виктор Юго“ представиха свои собствени филми пред знаменития режисьор. Те ще могат да се видят  и у нас в рамките на стартиращия “Срещи с младото европейско кино”.

След като децата изгледаха откъс от лентата на Вендерс „Париж, щата Тексас“, реализиран през 1984 година, шестокласничката Доротея, възпитаничка на ОбУ “Неофит Рилски” в Дерманци побърза да зададе и своя въпрс. Тя попита Вендерс

как този филм, направен през миналия век, изглежда толкова съвременен от визуална гледна точка и днес.

3 часа продължи дискусията и споделянето на филми с режисьора, който само преди няколко седмици представи в Кан „Съвършени дни“. С децата разговаря и артистичният директор на програмата – кинокритикът и създателят на кинообразователните програми във Франция Ален Бергала. Разговорите между младите творци продължиха и в неформална обстановка, по време на пикник, който също така е традиция на фестивала.

„Надявам се, че за някои от вас, без значение дали сте от Токио, от Лисабон, от Франция или Германия, това първо докосване до киното ще доведе до това

да искате да говорите езика на киното все по-добре. И може би след 20 години някой от вас ще бъде тук, на моето място,

и ще гледа филми на млади хора, които ще са много различни от това, което видяхме днес. Надявам се, че някои от вас ще се заразят с вируса на киното“, сподели Вендерс пред бъдещите кинаджии.


Тазгодишният фестивал „Киното е наше“ се проведе между 5 и 7 юни в почти стогодишното кино „Калигари“ във Висбаден. Той е част от международната кинообразователна програма, създадена във Франция – „Киното, сто години младост“.

Координатор на програмата, чиято цел е да организира неформални работилници по кинознание в учебната програма за България от 2016 г. е Сдружение „Арте Урбана Колектив“.

Заедно с децата от България, в събитието участваха техни връстници от 14 други държави.

Учениците работят през цялата учебна 2022/23 година, в рамките на седмично ателие, а общата тема на програмата за всички ателиета от целия свят бе

„Центриране/децентриране в киното“.

Освен внимателно подбрани откъси от филми на режисьори като Жан-Люк Годар, Аньес Варда, Абас Киаростами, Уанг Бинг, Кели Рейхард и много други, учениците заснемат и практически упражнения, които ги вдъхновяват за финалния им късометражен филм, представен пред международната публика.

Така фестивалът „Киното е наше!“ е своеобразен завършек на тяхната работа. Всички – около 1000

деца и младежи, имат възможността да гледат заедно филмите си, на голям екран и при страхотни условия.

Всеки филм е последван от дискусия с младите автори, придружени от техните учители, ментори и координатори на програмата за съответната държава. Децата и младежите представят начина, по който са работили, разказват за опита си по време на реализацията на късометражния си филм. Останалите кинаджии в залата също имат много въпроси, които всеки задава на собствения си език – така в някои дни в залата могат да се чуят 7-8 различни езика. Културното и езиковото многообразие впечатляват участниците, а за някои от тях това е първото голямо пътуване, първата среща с други националности, а за някои от тях – дори и първото посещение в подобна кинозала.

Всяка година програмата има кръстник, който се среща с участниците по време на фестивала. През годините други български ученици са се срещали с Аньес Варда, Жан Балибар, Матю Амалрик и Сандрин Бонер.

Добрата новина е, че българската публика също ще получи възможност да види представените пред Вим Вендерс филми в Германия. Това ще се случи по време на стартиращия на фестивал “Срещи на младото европейско кино” на откриващия ден 20 юни, във Френски институт – София от 11 часа с вход свободен!

Двата късометражни филма, които създадоха учениците от България, ще бъдат показани в присъствието на авторите им.

Филмът на групата от Дерманци се казва „Торнадо“.

Синопсисът гласи: „Заключена врата… Какво има зад нея? Ще разберем ли някога? Звук от брадва разсича тишината извън селото. Можем ли да надбягаме стихията на едно Торнадо? Любопитството ще победи страха, дори повече от смелостта. Tова е филмов пъзел, всеки сам трябва да намери отговора…“

Филмът на групата от 3.ж клас от София, носи заглавието „Touch“. И не се препоръчва за деца под 7 години.

Синопсисът казва: „Приятелството понякога може да избяга. През пътеки и огради. Може ли едно докосване да раздели двама приятели? Облаците, клоните на дърветата, градът, вълнението са навсякъде около тях“.

Четете още:

Младите на среща с европейското кино в София

Вим Вендерс оглави журито на Филмовия фестивал в Токио

Професия „актьор“: Приемните изпити в НАТФИЗ като риалити шоу

Актуално

Избрано за вас