Филип Пети е артистът, който стана световноизвестен със спиращия дъха акробатичен номер –
преминаването по въже между кулите на Световния търговски център
през 1974 г. Следващата седмица той ще постави въже и ще премине през катедралната църква „Свети Йоан Богослов“ в Манхатън, проправяйки си път през текстилна инсталация – дълги, цветни ленти, висящи от тавана.
Катедралата е позната територия за Пети. Поне два пъти е преминавал през 601-метровия кораб. Първия път полицията идва да го арестува. Той разказва как тогавашният дякон на катедралата, преподобният Джеймс Паркс Мортън, е свалил сам белезниците. Мортън също така му дава титлата, която той все още гордо носи: artist in residence.
Този път, Пети споделя: „Обадиха ми се от катедралата и казаха: „Имаме една красива висяща инсталация – бихте ли направили нещо с нея?“ Представлението „Разходка с лента“ е планирано да започне в 18:00 ч. на 1 февруари=
Акробатът казва, че си представя как минава през лентите и вижда как те се вълнуват около него, сякаш е лодка в спокойно езеро. „Ще събудя тези ленти“, каза той. Има много ленти за събуждане:
около 25 километра плат.
Идеята е, че когато преминава покрай висящите ленти, горната част на тялото му и балансиращата му стълба ще ги карат да се движат. Пети каза, че по случая
за него се прави и специален костюм –
с още повече панделки.
От тийнейджърските си години
Пети е направил повече от 90 разходки по въже
и се е научил да се движи над останалия свят. Сега, на 74 години, той казва, че не вярва във възрастта: „Идеята за пенсиониране ми е чужда“.
Уменията му не са се загубили, казва той и добавя: „Никога през живота си не съм бил толкова стабилен на въжето, колкото съм днес.“
„Винаги съм като дете“, казва той. „Винаги съм толкова развълнуван. Защо? Защото когато хвана стълба и започна да се плъзгам по въжето,
най-накрая животът е красив,
животът е красив и животът е безопасен, което ще накара хората да погледнат нагоре и да кажат: „Ти луд ли си? Знаеш ли, че си на хиляди метри във въздуха. Наричаш това безопасно?“ Но да, безопасно е, защото не можех да оставя на случайността нито един технически детайл“.